Haber

Güney Sudan’da Kolera Salgını İlan Edildi

JUBA, 9 Mart (Xinhua) — Güney Sudan, Yukarı Nil eyaletinin başkenti Malakal’daki sivil koruma (PoC) kamplarından alınan iki örneğin pozitif çıkmasının ardından ülkede kolera salgını ilan etti.

Sağlık Bakanı Yolanda Awel Deng, bakanlığın 22 Şubat’ta Malakal’da şüpheli bir kolera salgını uyarısı aldığını ve ön epidemiyolojik araştırma ve doğrulama yaparak ilk müdahale ekiplerini desteklemek için bölgede çok disiplinli ulusal bir hızlı müdahale ekibi konuşlandırıldığını söyledi.

Awel başkentte gazetecilere verdiği demeçte, “Yukarı Nil eyaletinin başkenti Malakal’daki Sınır Tanımayan Doktorlar İspanya (MSF İspanya) ekibi, 22 Şubat’ta bir yaş ve altındaki çocuklarda akut sulu ishal ve kusma vakalarında artış tespit etti.” Salı akşamı Juba. “İki örnek üzerinde yapılan hızlı teşhis testi kolera için pozitif çıktı” dedi.

Sağlık çalışanının Malakal’da 22 Şubat’ta meydana gelen ilk olaydan bu yana toplam 179 kolera vakası ve koleraya bağlı ölüm bildirdiğini belirten bakan, vakaların yüzde 59’unun erkek, yüzde 41’inin kadın olduğunu, en çok koleraya bağlı ölüm vakalarının meydana geldiğini söyledi. etkilenen dört yaşın altındaki çocuklardı. .

Awel ayrıca, epidemiyolog, laboratuvar, olay yönetimi, enfeksiyon önleme ve kontrolü, su sanitasyonu ve hijyeni ile risk irtibatı ve toplum katılımı birimlerinden oluşan çok disiplinli ek bir hızlı müdahale ekibinin konuşlandırıldığını söyledi. Bu ekibin, salgının boyutunu ve ilişkili risk faktörlerini belirlemek ve müdahalenin çok taraflı yanıtına bir temel oluşturmak için derinlemesine bir araştırma yürüteceğini de sözlerine ekledi.

haber-gordes.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu