Ekonomi

Batılı şirketlerin sadece yüzde 8,5’i Rusya’dan çekildi

Rusya’da faaliyet gösteren Batılı şirketlerin sadece yüzde 8,5’i yatırım. ile ilgilidan çekildi.

Rusya’da faaliyet gösteren Avrupa Birliği (AB) ve G7 merkezli 1405 şirketten sadece 120’sinin ülkedeki sermaye yatırımlarından çekildiği belirlendi.

Rusya’dan çekildi

Rusya’da sermaye yatırımlarından çekilen 120 şirketin yüzde 25’i ABD merkezli, yüzde 12,5’i Finlandiya ve yüzde 11,7’si Almanya merkezli şirketler.

Analiz yapıldı

İsviçre’deki St. Gallen Üniversitesi, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın ardından ülkeyi terk edeceklerini açıklayan bu şirketlerin mevcut faaliyetlerini inceledi.

Analiz; AB ve G7 merkezli, Rusya’da sermaye yatırımı olan ve en az 2017-2021’de 1 milyon doların üzerinde geliri olan şirketlerle sınırlıydı.

Buna göre, Rusya’da bulunan 3.444 yabancı şirketten 2.405’inin merkezi G7 veya AB ülkelerinde bulunan 1.405 şirketin bağlı ortaklığı olduğu belirlendi.

Bu kapsamda Kasım 2022 prestijiyle 1.404 şirketten 120’sinin yani yüzde 8,5’inin öz sermaye yatırımlarını Rusya’dan çektiği belirlendi.

Rusya’da faaliyetlerinden ayrılan 120 şirketin yüzde 25’i ABD’den.

Rusya’da faaliyetlerinden ayrılan 120 şirketin yüzde 25’i ABD, yüzde 12,5’i Finlandiya ve 11,7’si Almanya merkezli şirketler oldu.

Hangi şirketler Rusya’dan ayrılacağını açıkladı?

Rusya’dan ayrılan firmaların ortasında Amazon ve Apple Mart 2022’nin prestijiyle Rusya’daki faaliyetlerine ara verirken, Google ülkedeki bazı operasyonlarını durdurdu ve Microsoft yeni satışlarını durdurdu. Samsung, Starbucks, Mercedes ve Disney gibi şirketler de Rusya’daki faaliyetlerini durdurduklarını bildirdi.

Shell, geçtiğimiz yıl Şubat ayı sonunda Rusya’daki proje ve ortak girişimlerinden çıkacağını, Norveç merkezli enerji şirketi Equinor’un da Rusya’daki ortak girişimlerinden ayrılacağını ve ülkedeki yeni yatırımlarını durduracağını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu