Haber

Aylin Nazlıaka: “100. Yıl Cumhuriyet Marşımız bugün ilk kez seslendirilecek”

CHP, kuruluşunun 100’üncü yılını üç gün sürecek çeşitli etkinliklerle kutlayacak. CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, “Dünyaca ünlü besteci Bujor Hoinic, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’nden esinlenerek bestelediği 100. Yıl Cumhuriyet Marşı’nı partimize armağan etti.” Nazlıaka, bugün CHP Genel Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikte marşın ilk kez seslendirileceğini duyurdu.

İlk Genel Başkanı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk olan CHP, 100. yılını kutluyor. 8, 9 ve 10 Eylül tarihlerinde düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan 100. yıl için bir kompozisyon hazırlandı.

CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, bestenin bu akşam CHP Genel Merkezi’nde yapılacak etkinlikte ilk kez seslendirileceğini belirtti. Yazılı bir açıklama yapan Nazlıaka, Bujor Hoinic’in 1984 yılından bu yana Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin daimi şefi olduğunu, aynı zamanda Antalya, Samsun ve Mersin operaları ile Bursa ve Bilkent senfoni orkestralarının daimi konuk şefi olduğunu belirtti. . Hoinic’in hem orkestra şefi hem de besteci olarak Romanya, Polonya ve Türkiye’de radyo ve televizyonda çok sayıda kaydının bulunduğunu belirten Nazlıaka, şöyle konuştu:

“Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan değerli müzisyen Bujor Hoinic, sözü ve bestesi kendisine ait olan 100. Yıl Cumhuriyet Marşını partimize hediye etti. Kendisine minnettarız. Bu marşı bestelerken ilham kaynağı oldu Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’nde yaptığı konuşmada, “Hukuk ve adalet temasına vurgu yaptı. Marşta vazgeçilmez eşitlik ve özgürlük çağrısı da ön plana çıkıyor. Bu marş, bugün Genel Merkezimizde düzenlenecek etkinlikte ilk kez seslendirilecek. Marşın sözleri etkinlik sırasında davetlilere SMS yoluyla gönderilecek. Gecenin sonunda yine hep birlikte marşımızı söyleyeceğiz.”

100. Yıl Cumhuriyet Marşı’nın sözleri şöyle:

“Bin dokuz yüz yirmi üç

yirmi dokuz ekim

Cumhuriyet kuruldu,

Gökyüzünde bir yıldız doğdu.

Cumhuriyet uğruna

Senin adına canımızı veririz

Şehitler kanlarını döktü

Vatanım için fedakarlık yaptı.

Yüzyılda Cumhuriyet,

Sonsuza kadar çok yaşa!

Altı oklu bayrağım dalgalansın,

Bırakın göklerde parlasın.

‘Ya istiklal ya ölüm’

Atamızın sözü;

Halkımızın eseri

Türkiye Cumhuriyeti.

Eşit ve özgür yaşıyoruz

Her zorluğun üstesinden geleceğiz

Korumaya yemin ettik

Bu destanı yazanlar.

Senin olsun Türkiyem

Sonsuz özgürlük,

Gerçek demokrasi, medeniyet,

Hak, hukuk, adalet.

Hak, hukuk, adalet!

Hak, hukuk, adalet! sonsuza kadar”

BUGÜNÜN PROGRAMI

Bugün gerçekleşecek etkinliğin detaylarına değinen Nazlıaka, programı şöyle anlattı:

“Geçmişin Mirasıyla Yeni Yüzyıla” sloganıyla gerçekleştireceğimiz etkinliklerimizde, kurucu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde ikinci yüzyılı simgeledik. Kuruluş ve kurtuluş partisi CHP 100 yıllık bir çınar ağacıdır. 100 yaşına geldiğimizde ülkemizi gerçek bir demokrasi haline getirme hedefimizi bir kez daha vurgulayacağız. Hedeflerimiz tam olarak marşımızın temelidir.”

Programımız bu akşam saat 19.30’da CHP Genel Merkezi’nde saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak. Programda Gençlik Marşı, İzindeyiz, İzmir Marşı, Ankara Ankara ve 100. Yıl Cumhuriyet Marşı söylenecek. Daha sonra Sunay Akın, Aydınlanma Yolunda CHP’yi anlatacak. Katılımcılar parti hikayemizi anlatan ses ve ışık gösterisini izleyecekler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu