Ekonomi

ABD, Twitter’daki dahili belgeleri gözden geçirecek

The Wall Street Journal’a göre (Federal Ticaret Komisyonu) FTC, Elon Musk’ın şirketi devraldığı Ekim 2022’den bu yana Twitter’a 12 mektup gönderdi.

FTC, 10 Kasım’da şirkete yazdığı bir mektupta “Twitter’ın çalışanlarının işten çıkarılmasının, şirketin platformu kullanan kullanıcıların bilgilerini tutmasını etkileyeceğine dair endişeler var” dedi.

FTC başka bir yazısında ise “tüm gazeteciler” ve şirket kayıtlarına erişim hakkı verilen “mavi tik” üyelik uygulaması hakkında bilgi verilmesini talep etti.

FTC sözcüsü Douglas Farrar, “Kullanıcı gizliliğini korumak tam olarak FCT’nin işidir” dedi. ifadesini kullandı.

Musk ise belge talebine ilişkin değerlendirmede bulunarak, “Federal kurumların siyasi amaçlarla ve gerçekleri örtbas etmek için silah olarak kullanılması utanç vericidir.”

Soruşturmanın milyonlarca dolar para cezasına yol açabileceği belirtiliyor.

Kritik istifalar

Musk’ın şirketi devralmasından bu yana Twitter’ın 7.500 çalışanından yaklaşık 5.000’i şirketten ayrıldı.

Tesla ve SpaceX CEO’su (CEO) Musk’ın sosyal medya şirketi Twitter’ı 44 milyar dolara satın alması 27 Ekim’de tamamlandı.

Musk şirketi devraldıktan sonra Twitter İcra Kurulu Başkanı (CEO) Parag Agrawal, Finans Direktörü (CFO) Ned Segal, kıdemli hukuk ve politika yöneticisi Vijaya Gadde ve baş hukuk müşaviri Sean Edgett’i görevden aldı.

Şirketin yeni sahibi Musk, Twitter’da çok sayıda çalışanını işten çıkarırken, şirketin üst düzey güvenlik, gizlilik ve uyumluluk yetkilileri istifa ettiklerini açıkladı.

FTC tarafından kasım ayında yapılan açıklamada, Twitter’daki son gelişmelerin derin endişeyle takip edildiği bildirildi.

salipazarihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu