İş

Yusufeli Barajı ve HES’te su seviyesi 74 metredir.

Temelden 275 metre gövde yüksekliği ile beton kemer baraj sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci yüksek barajı olan Yusufeli Barajı su tutmaya devam ediyor.

Su tutma işleminin ortasında bir mühlet verilecektir.

22 Kasım itibarıyla baraj havzasında biriken su miktarı 76 milyon metreküpü aştı ve su seviyesi 577 kota yükseldi. Su tutma programına göre 580 seviyesine ulaşıldığında aynı seviyede bekleme süresi olacaktır.

Bu süre zarfında baraj gölündeki su seviyesinin aynı kotta kalması için gelen su dip dolusavaklardan tahliye edilecektir.

Göç süreci sona erdi

Baraj gölü suları altında kalacak ilçe merkezi ve köylerin yeni yerleşim yerlerine taşınması sürecinde sona gelindi.

“Yusufeli, Türkiye’nin en büyük yeniden yerleşim projesi”

Vali Yılmaz Doruk, yaptığı ölçümlerde 34 milyar liralık yatırım yapıldığının altını çizerek, şunları söyledi:

Sadece barajın yapılmasıyla proje tamamlanmış olmuyor. Yusufeli Barajı ve HES Projesi sadece baraj ve elektromekanik tesislerin yapımından ibaret değildir. Barajdan şehir merkezi dahil 19 köy etkileniyor. 19 köyden 7’sini farklı bir yerde yeniden inşa ettik. Kilometrelerce ulaşım ağı yeniden yapıldı. Köprüler, viyadükler, tüneller yapıldı. Tabii ilçe merkezini de taşıyarak yeni bir ilçe kurduk.

“İş yerlerinin taşınmasında yüzde 80’i bulduk”

Doruk, mahalle sakinlerinin de aynı anda hareket ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

İşletmeler taşındı. Şu anda vatandaşlarımızın yüzde 100’e yakını konutlardan buraya taşındı. İş yerlerinin taşınmasında da yüzde 80’i bulduk. 1.5 ay sonra artık eski ilçe merkezini konuşmayacağız diye düşünüyorum. Şu anda sadece sektörü taşımadık. Aslında yeni ilçe merkezinde sanayimiz hazır. Burada hakkı olmayan vatandaşlarımız için de yeni işyerleri yapıyoruz. Onlar bittiğinde tüm sektörü tek seferde taşımış olacağız.

haber-gokceada.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu