Teknoloji

Android İşletim Sistemi Artık Takip Cihazlarını Tespit Edebilir! Google’dan Gizlilik Adımı

Google, gizliliği kapsamında bir süredir üzerinde çalıştığı Android kullanıcılarının güvenliğini sağlayacak özelliği duyurdu. Yeni özellikle birlikte işlem sistemi, bilinmeyen bir takip cihazı tarafından takip edildiğini tespit edebilecek ve kullanıcısını uyaracak.

Kötüye kullanımı önlemek için

Günümüzde Apple’ın aksesuarı olan AirTag ile popüler hale gelen takip cihazları, eşyalarımız ya da evcil hayvanlarımız için yaratıcı bir çözüm olsa da bazen amacı dışında kullanılmaktadır. Bu nedenle Google, duyurduğu özellik ile cihazların kötüye kullanımının önüne geçmek istiyor.

Yakındaki izleme cihazları bilgilendirilecek

Android kullanıcıları artık yanlarında hareket eden bir cihazın varlığından telefonlarında bir uyarı ile haberdar edilecekler. Gelen uyarıya dokunduğunuzda izleyici hakkında daha fazla bilgi edinirsiniz ve hatta izleyicinin sizinle birlikte gittiği parkurun haritasını bile görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca seyirciyi bulmak için sesli uyarı yapılabilir.

Şu anda yalnızca AirTag’ler listelenebilir

Google, yeni özelliğin kademeli olarak Android 6.0 ve üstünü çalıştıran tüm cihazlarda kullanıma sunulacağını duyurdu. Ayrıca şirket, Apple AirTag’leri takip edebilen sistem için ortak endüstri spesifikasyonunun karşılanmasını sağlamak için şu anda Samsung, Tile, Chipolo, eufy Security gibi diğer akıllı etiket üreticileriyle birlikte çalıştığını duyurdu.

resadiye-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu